Globalne platformy e-commerce monopolizują rynek. Praktyki, które stosują firmy Amazon, AliExpress oraz Shopee prowadzą paradoksalnie do ograniczania konkurencji w tej gałęzi biznesu. Dostęp do danych, które posiadają, powodują, iż mogą wykorzystać te informacje tworząc własne produkty. Wypychają z rynku mikro i małe firmy, które sprzedawały do tej pory swoje produkty za pomocą platform. W wielu rozwiniętych państwach budzi to obawę regulatorów, którzy próbują ograniczyć praktyki prowadzące do monopolizacji rynku przez odpowiednie regulacje mające hamować zapędy wielkich graczy w e-commerce. Unia Europejska postanowiła wprowadzić Kodeks Usług Cyfrowych oraz Kodeks Rynków Cyfrowych nazywając tam wprost globalne firmy „Strażnikami Dostępu”.

Raport obejmuje analizę obecnego rozmiaru rynku e-commerce oraz prognozę jego rozwoju w najbliższych latach w Polsce. Odnajdziemy w nim również modele biznesowe, stosowane przez gigantów sprzedaży w pośrednictwie handlu internetowego. Pokażemy, jak omijane jest prawo przez gigantów rynku. Na przykładzie Komisji Europejskiej, USA oraz Niemiec dowiedzą się Państwo, jakie regulacje chcą wprowadzić poszczególne podmioty, żeby zwalczać nieuczciwe praktyki firm.

Więcej informacji odnajdziecie Państwo w naszym raporcie, który jest do pobrania poniżej.

Prezentacja raportu odbędzie się 3 listopada 2022 roku na posiedzeniu Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju o godzinie 10:30 w Sali 217 w Senacie RP przy ulicy Wiejskiej 6.

Chęć uczestnictwa w posiedzeniu, prosimy zgłaszać pod adresem email: bss@senat.gov.pl

Globalne platformy e-commerce: miejsce dla wszystkich czy tylko dla dużych?

POBIERZ

Wyślij plik na adres: