II edycja „Forum Data Center: Bezpieczna chmura” odbędzie się 8 października 2024 r. w Centralnym Domu Technologii przy ul. Kruczej 50.
Dołącz do nas, aby poznać najnowsze trendy i innowacje w branży data center w Polsce. W tym roku skupimy się na aspekcie bezpieczeństwa usług chmurowych. Podczas konferencji zaprezentujemy raport „Mapa trendów data center w Polsce”. Bądź częścią tego wyjątkowego wydarzenia i pomóż kształtować przyszłość rynku data center w Polsce.
Data center są kluczowym elementem infrastruktury cyfrowej, zapewniającym przechowywanie i zarządzanie ogromnymi ilościami danych, co jest niezbędne dla rozwoju technologii, chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i innowacji. Merytoryczne prelekcje będą prowadzone przez uznanych ekspertów i praktyków z branży Data Center.
Rejestracja na II edycję Forum Data Center
10:00 – 10:30 | Rejestracja
10:30 – 10:45 | Powitanie i wprowadzenie
10:45 – 11:45 | Sesja 1: Nowe trendy w branży Data Center. Prezentacja wyników raportu „Mapa Trendów Data Center w Polsce”.
Wiesław Wilk, Polska Chmura
Jolanta Jaworska, IBM
Paweł Oracz, NCBiR
Bartłomiej Pejo, Poseł na Sejm RP
Moderatorka: Dagmara Krzesińska, Instyt Spraw Cyfrowych
11:45 – 12:00 | Przerwa kawowa
12:00 – 13:00 | Sesja 2: Data Center Role Model. Studium przypadków dotyczących najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa w data center.
Jakub Madej, Oracle
Sebastian Wilk, COI
Paweł Bernacik, COI
Jacek Kłonica, S4Tech
Anna Tryfon-Bojarska, Instyt Spraw Cyfrowych
Moderator: Adam Wnorowski, Instytut Transformacji
13:00 – 13:05 | Prezentacja: Dofinansowanie projektów B+R przez NCBR – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Ewa Reguła, NCBiR
13:05 – 13:45 | Lunch
13:45 – 14:45 | Sesja 3: Wyzwania związane z bezpieczeństwem w data center
Krzysztof Szczygieł, Polski Instytut Data Center
Robert Jackowski, PLDCA
Olga Budziszewska, SEDIVIO
Renata Wozba T2S
Moderatorka: Anna Wittenberg, DGP
14:45 – 15:00 | Zakończenie i Networking
Efektem wymiany doświadczeń w ramach I edycji jest raport “Forum Data Center: Budowa Przyszłości Centrów Danych”.
Budowanie przyszłości centrów danych
Wyślij plik na adres:
“Forum Data Center” organizuje zespół doświadczonych ekspertów w dziedzinie centrów przetwarzania danych, polityk publicznych i wdrażania innowacji. Naszą misją jest stworzenie platformy, na której profesjonaliści z branży mogą dzielić się wiedzą, uczyć się od siebie nawzajem i budować silne relacje biznesowe.
Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Partnerem Konferencji jest Centralny Ośrodek Informatyki.
Partnerem Konferencji jest Oracle
Organizatorzy
Misją Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth jest inicjowanie zmian w prawie, które służą interesowi państwa i dobru publicznemu. Stowarzyszenie L4G dąży do sformułowania konstruktywnych i realistycznych rekomendacji z udziałem szerokiego grona interesariuszy, współpracując z ośrodkami decyzyjnymi i środowiskami pracującymi dla rozwoju Polski z różnych regionów kraju oraz tradycji ideowych.
Znajdziesz nas na: Facebook | Twitter | LinkedIn
Kontakt:
Jakub Kulesza, architekt IT, absolwent makrokierunku Elektronika, Informatyka i Telekomunikacja na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji, członek Komisji Finansów Publicznych, Gospodarki i Rozwoju oraz ds. Deregulacji. Ekspert Forum Prawo dla Rozwoju ds. cyfryzacji, łączący wiedzę techniczną z doświadczeniem w procesie legislacyjnym.
Instytut Spraw Cyfrowych spaja sieć ekspertów i wybitne osobistości polskiego i międzynarodowego życia publicznego. Współpracuje ze światem nauki, NGO, biznesu i administracji publicznej. Siłą napędową instytutu jest wiara w to, że dynamicznie rozwijająca się cyfryzacja wpływa na budowanie silnego państwa i kompetencji jego obywateli, na kształt polityki bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i edukacji wraz z budowaniem konkurencyjności Polski na rynku międzynarodowym.
Więcej informacji: https://digitalaffairs.institute/
Kontakt:
Kamila Pendyk
https://www.linkedin.com/in/kamilapendyk/
kamila.pendyk@digitalaffairs.
505 514 319
I edycja “Forum Data Center: Budowa Przyszłości Centrów Danych” odbyła się 29 listopada 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji przy ul. Królewskiej 27. Owocem konferencji jest raport, dostępny do pobrania poniżej:
Budowanie przyszłości centrów danych
Wyślij plik na adres:
Wydarzenie skupiło przedstawicieli sektora publicznego, biznesu i organizacji pozarządowych. Co przygotowaliśmy?
- Merytoryczne prelekcje prowadzone przez uznanych ekspertów i praktyków z branży Data Center.
- Panele dyskusyjne, które pozwolą na wymianę doświadczeń i dyskusje na gorące tematy takie jak: planowanie inwestycji i infrastruktury, efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój, aspekty prawne i regulacyjne.
- Najnowsze trendy i innowacje w dziedzinie centrów przetwarzania danych.
- Możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z liderami rynku.
Tematy poszczególnych sesji:
Sesja 1: Data Center: planowanie inwestycji i infrastruktury | 10:45 – 11:45 |Moderator: Izabela Taborowska
Omówienie kryteriów branych pod uwagę przy wyborze lokalizacji centrów danych, takich jak dostęp do infrastruktury energetycznej i sieciowej, dostępność terenów oraz czynniki środowiskowe i społeczne. Wyzwania, z jakimi można się spotkać przy inwestycjach w centra danych w Polsce, takie jak konkurencja rynkowa i przepisy regulacyjne. Perspektywy rozwoju rynku w nadchodzących latach. Sesja Q&A.
Tematy wystąpień:
- Czynniki środowiskowo – społeczne
Lokalizacja Data Center w odbiorze społecznym: władz samorządowych, lokalnej społeczności, dialog z inwestorem, ustalenie wspólnych i rozbieżnych potrzeb i kompromisów.
- Kryteria wyboru lokalizacji z perspektywy end-usera: operator Data Center
Odpowiedź na pytanie dlaczego lokalizacja centrum danych powinna być strategicznie wybrana, uwzględniając dostępność terenów o odpowiednich rozmiarach i udogodnień, takich jak dostęp przed wszystkim media oraz dostęp do dróg i transportu publicznego?
- Polska jako atrakcyjny rynek centrów danych
Przedstawienie obecnego stanu rynku centrów danych w Polsce oraz czynników, które czynią Polskę atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w infrastrukturę IT. Omówienie wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Przewagi inwestycyjne w Polsce
Omówienie konkurencyjnych przewag, takich jak: koszty energii, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, korzystne przepisy podatkowe oraz wsparcie ze strony rządu.
Sesja 2 Data Center Role Model (Case Study) | 12:00 – 13:00 | Moderator: Anna Tryfon-Bojarska
Omówienie harmonogramu realizacji inwestycji Data Center. Prezentacja i dyskusja na scenie, zakończona sesją Q&A.
Szczegółowe zagadnienia:
- Predevelopment – omówienie wymagań kryterium wyboru lokalizacji z perspektywy developera; uwarunkowania, wyzwania.
- Development – przygotowanie inwestycji, budżetowanie, projektowanie, wymagania użytkowników, wymagania lokalne: urbanistyczne, techniczne, prawne, ESG, projektowanie w BIM, decyzje administracyjne.
- Realizacja – wyzwania w zakresie specyfiki projektów technologicznych, nowatorskich technologii; integracja i koordynacja specyfiki wykonawców i dostawców instalacji i urządzeń, prawidłowa koordynacja interfejsu pomiędzy zakresami, quality control, gwarancje, procedury; zarządzanie procesem pod kątem zgodności z decyzjami administracyjnymi i obowiązującymi przepisami; optymalizacja.
- Rozpoczęcie eksploatacji i bieżąca eksploatacja – proces comissioning (start, usterki), przekazanie obiektu z realizacji do użytkownika, wejście w proces rutynowej eksploatacji, skalowanie operacji w obiekcie/w mocy obliczeniowej, lessons learned.
Sesja 3: Ekologia w Centrach Danych: efektywność energetyczna i zrównoważony rozwój. Sesja Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. | 13:45-14:45 | Moderator: Tomasz Jaworski
Przedstawienie przyjaznych dla środowiska praktyk w nieruchomościach dla centrów danych. Omówienie nowatorskich rozwiązań dotyczących efektywności energetycznej w centrach danych (w tym energooszczędnego projektowania budynków oraz integracji odnawialnych źródeł energii). Odpowiedź na pytanie jak centra danych mogą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju i redukcji wpływu na środowisko. Sesja Q&A.
Tematy wystąpień:
- Zielone budownictwo dla centrów danych oraz energooszczędne projektowanie budynków
Wyjaśnienie, dlaczego zielone budownictwo jest normą w sektorze centrów danych. Przedstawienie korzyści ekologicznych i ekonomicznych wynikających z projektowania i budowy ekologicznych budynków data center. Przedstawienie innowacyjnych technik projektowania budynków centrów danych, które pozwalają na redukcję zużycia energii.
- Minimalizacja śladu węglowego: zrównoważony rozwój w działalności Centrów Danych w ujęciu ekonomicznym i preferencyjne warunki finansowania zrównoważonych inwestycji ekologicznych
Wskazanie i omówienie strategii mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w centrach danych, w tym stosowanie bardziej efektywnych technologii chłodzenia oraz optymalizację wykorzystania energii. Omówienie strategii, które pozwalają centrą danych działać bardziej zrównoważenie, włączając w to zarządzanie odpadami elektronicznymi i recykling. Jak zrównoważone rozwiązania wpływają na uwarunkowania ekonomiczne tj. finansowanie inwestycji, dotacje unijne, zielone obligacje etc. Odpowiedź na pytanie jak czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność i dostępność źródeł chłodzenia, wpływają na wybór lokalizacji i projektowanie infrastruktury.
- Odnawialne Źródła Energii
Omówienie znaczenia integracji odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne i elektrownie wiatrowe, w infrastrukturze centrów danych. Przedstawienie korzyści ekologicznych i ekonomicznych wynikających z odnawialnych źródeł energii.